7 jednoduchých kroků, jak začít s tříděním odpadu

Tušíte, že třídění odpadu je vaší morální povinností, přesto se k němu nedokážete odhodlat. Když už konečně překonáte sami sebe a do třídění se přece jen pustíte, brzy zjistíte, že si nevíte rady. Je to i váš případ? Řešíte, co do kontejnerů s tříděným odpadem patří a co ne? Kde a jak doma odpadky skladovat? Zjistěte v sedmi jednoduchých krocích, jak třídit, aby vás to bavilo.

 

Odhodlání třídit odpad jistě stojí za námahu. Nejen že tím snížíte ekologickou zátěž a uděláte skvělý krok ke zlepšení životního prostředí naší planety, kromě toho budete mít sami i mnohem lepší pocit ze způsobu života, který vedete. Možná ale stále dokola narážíte na několik základních problémů. Nevíte, jak na to. Bydlíte v malém bytě, ve kterém už není na další koše žádné místo. Nebo si jen nejste jistí, co do kterého kontejneru smíte dát a zda je potřeba odpadky umývat. Zjistěte, jak tato úskalí třídění a recyklace odpadu překonat. A vězte, že i malá změna k lepšímu je úspěch.

1. Vím, že to má smysl

Barevné koše, popelnice a kontejnery známe všichni. Na každém rohu menších i větších měst, ale i vesnic, narážíme na nádoby, které jsou připraveny na vytříděný odpad. Jenže k těm vede někdy až spletitá cesta. Třídění totiž nezačíná u těchto kontejnerů. A dokonce ani u vás doma. Začíná už ve vaší hlavě. Pokud chcete, aby mělo vaše třídění odpadu smysl a nešlo jen o chvilkovou záležitost, přemýšlejte nad tím, jak tím pomůžete naší planetě. Teprve až poté, co si ujasníte své pohnutky, vám bude třídění odpadu v domácnosti dávat hlubší smysl. Díky tomu vám odhodlání třídit vydrží.

Odpadkový koš Biomat AirBox2. Naučím se, kam co patří

Papír patří do papíru, plast do plastů. Zní to jednoduše. A tak se do toho pustíte. Záhy však zjistíte, že máte spoustu nezodpovězených otázek. Jak to tedy s třízením přesně je?

Do modrého kontejneru na papír patří papírové a lepenkové obaly, krabice, sešity, časopisy i knihy. Bát se nemusíte ani kancelářských sponek nebo fóliových okének na obálkách. Vyhněte se ale vyhazování účtenek (termopapíru), celých svazků knih a mastného nebo jinak znečištěného papíru. Stejně jako bublinkové fólii uvnitř papírových obálek.

Do žlutého kontejneru na plast patří PET láhve, plastové tašky, fólie, kelímky, balicí fólie a další výrobky z plastů. Kromě toho můžete do žlutého kontejneru vyhazovat i obaly od pracích a čisticích přípravku a v menších dávkách i pěnový polystyren. Důležité však je, že všechny vyhozené plasty by měly být čisté, zbavené zbytků potravin a mastnoty. Do žlutých kontejnerů nepatří obaly od nebezpečných látek ani stavební materiál v podobě podlahové krytiny či novodurových trubek.

Zelený kontejner na sklo je připraven pro vyhazování skleněných nádob, barevných lahví od alkoholických i nealkoholických nápojů a tabulového skla z oken či dveří. Do kontejneru na sklo rozhodně nepatří zrcadla, autoskla, drátovaná, varná nebo laboratorní skla. Stejně tak do něj neházejte ani sklokeramiku.

3. Modrá, žlutá, zelená. A co dál?

Pro čiré sklo jsou na některých místech určeny bílé kontejnery. Patří do nich sklenice od zavařenin, marmelád a dalších surovin.

Oranžový kontejner je určený pro nápojové kartony. Umístit do něj můžete krabice od mléka, vína nebo džusů. Ty ale musí být prázdné a čisté. Do oranžové nádoby nevyhazujte tenké měkké sáčky od nejrůznějších potravin. Kontejner je určen zkrátka pouze na kartonové nápojové krabice.

V některých městech narazíte na šedý kontejner. Ten slouží pro třídění kovových obalů a je určen pro prázdné konzervy, nápojové plechovky nebo kovové uzávěry. Opět do nich nepatří znečištěné kovové obaly ani obaly od sprejů, barev, motorových olejů či benzínu.

Na ulicích můžete najít i červené kontejnery na elektroodpad. Do těch patří baterie, menší elektrozařízení, drobné počítačové vybavení, mobilní telefony nebo elektronické hračky. Velké domácí spotřebiče, televizory, počítačové monitory, ale ani zářivky a úsporné žárovky však do červených kontejnerů nepatří.

Hnědé kontejnery na bioodpad jsou určeny pro vyhazování zahradnického a zemědělského odpadu. Patří do nich například zbytky jídla, slupky od ovoce a zeleniny, skořápky, čajové sáčky, kávová sedlina, posekaná tráva, listí, hlína z květináčů, kůra, plevele, spadané ovoce a další odpad ze zahrady. Nepatří do nich produkty živočišného původu jako jsou mrtvá těla zvířat či kosti, ale ani kameny, sutě či zbytky z domácností v podobě omáček, pomazánek, vařených těstovin či jedlých olejů.

4. Na třídění připravím svou domácnost

Máte odhodlání se do třídění pustit? Pak už vás určitě napadlo, jak ho v rámci své domácnosti zorganizovat. Představa nevzhledných krabic přetékajících vytříděným odpadem není nijak lákavá. Pokud máte mít z třídění odpadků radost a chcete, aby vám odhodlání dlouho vydrželo, udělejte si radost a kupte si praktické odpadkové koše určené na třídění. Nejen že si tím ulehčíte práci, ale vaši domácnost to může dokonce i zkrášlit.

V závislosti na tom, kolik máte doma (či v práci) prostoru a jaký tvar a design odpadových nádob upřednostňujete, si můžete vybrat z pěti samostatných kategorií. Patří k nim:

Odpadkový koš Poker Plus

Výhodou stavebnicových košů je to, že jednotlivé boxy jsou stohovatelné a univerzální. Patří k nim například koš Poker, tmavá varianta Poker Tris nebo mobilní zásobníky PET. Jednotlivé plastové dílce snadno umístíte samostatně, vedle sebe, či na sebe do kuchyně, chodby nebo komory, aniž by vám zabíraly zbytečně moc místa. Zároveň je jejich design laděn do jednoho odstínu a nijak tak nenaruší celkový vzhled vaší domácnosti. Pro který druh odpadu je konkrétní box určen, snadno odlišíte barevným víkem nebo barevným pytlem

V naší nabídce najdete i sestavu stavebnicových košů Poker Plus o nadstandardním objemu boxů (27 litrů). V každém víku je navíc připravena přihrádka, do které můžete umístit sáček na odpad a mít ho tak vždy při ruce.

Obdobou stavebnicových košů je dvoupatrový plastový odpadkový koš Trypla, který je vybaven dvěma samostatnými komorami.

 

Odpadkový koš na tříděný odpad

5. Koš jako estetický prvek

Ať už si pro třídění ve své domácnosti vyberete rozměrné stojany na pytle, nebo plastové stohovatelné boxy, vaše domácnost může být stále jako ze škatulky. Výrobci sestav odpadkových košů totiž myslí na to, že třídění odpadu je sice důležitou součástí života nás všech, přesto by ale odpadkové koše neměly být v domácnosti největší dominantou. Proto jsou plastové boxy obvykle barevně jednotné, estetické a vyrobené tak, aby se daly umístit prakticky kamkoliv.

Ať už tedy žijete ve velkém domě s prostornou kuchyní, nebo se tísníte v maličké garsonce, kde není ani kousek místa nazbyt, odpadkové koše se vašim možnostem přizpůsobí. A díky svému zajímavému designu dokážou strohou místnost dokonce zkrášlit.

6. Snažím se předcházet množství odpadu

Nejlepší způsob, jak pomoct v rámci třídění odpadu naší planetě, je žádný odpad neprodukovat. To ještě nemusí nutně znamenat, že musíte být ZERO WASTE. Někdy bohatě postačí zamyslet se nad tím, kolik odpadu vyprodukujeme. Určité životní kroky a změna návyků pak mohou vést k tomu, že se začneme přibližovat k životu, který je v souladu s naší planetou.

Co to v oblasti odpadu znamená? Třeba to, že odmítnete plastovou lžičku nebo brčko zdarma, které nepotřebujete a které byste si jindy vzali jenom proto, že na něj máte nárok. Jdete do obchodu? Vezměte si plátěnou tašku a nespoléhejte na to, že si koupíte igelitku. Stejně tak můžete ve svém životě zatočit se všemi letáky, igelitovými sáčky, reklamními předměty a dalšími bezplatnými věcmi, které se během krátké chvíle stávají odpadem.

7.      Do třídění zapojím i ostatní členy domácnosti

Rozhodli jste se změnit své domácí odpadové hospodářství? Výborně! Přeneste své nadšení i na lidi ve vašem blízkém okolí. Snažit se produkovat méně odpadků a vyhazovat vytříděné věci do k tomu určených kontejnerů může celá rodina. Mluvte doma o tom, co takové zodpovědné chování přináší. Nenaléhejte na své okolí, ale snažte se je pozitivně motivovat. Radost z toho, že se vám to daří, pak budete mít nejen vy, ale i ostatní. O tom, jak tříděním nadchnout mladou generaci, jsme psali v článku Jak naučit děti třídit odpad.

Třídění odpadu vás může bavit

Recyklace již použitých starých věcí, bezobalové nakupování, lokální produkce potravin – to vše jsou moderní trendy, které mohou ovlivnit budoucnost naší planety. Přidejte k nim i třídění odpadu. Pomůžete tak nejen sobě, ale také celé naší planetě, která se v budoucnu nám i našim potomkům mnohonásobně odvděčí.

Napište nám
Kontakt

FRAMART s.r.o.
Družstevní 902
763 62 Tlumačov
IČ 27684326
DIČ CZ27684326

Tel: +420 602779705, 602742922
E: info@ideadomov.cz
Spis. značka: C 51860 vedená u Krajského soudu v Brně.

Možnosti platby

Platební metody

I my si zasloužíme váš LIKE