Myslete ekologicky doma i v práci

Žít co nejvíce ekologicky a šetrně k životnímu prostředí je přínosné nejenom pro naši planetu, ale i pro vaše zdraví a peněženku. Začněte ještě dnes několika snadnými kroky a inspirujte díky nim i své okolí, ať už doma, nebo na pracovišti.

Minimalismus, zero waste, slow fashion, car-free, upcykling – tyto a mnohé další moderní pojmy na nás dnes vyskakují ze všech stran. Ekologie je zkrátka in a čím dál více ovlivňuje nejen fungování našich domácností a firem, ale také naše uvažování a chování. Mnozí se otevřeně hlásí k trvale udržitelnému rozvoji a šetrnému přístupu k životnímu prostředí. Přidáte se i vy?

Třídění odpadu je základ

Třídění odpadu je základVětšina domácností v České republice dnes s naprostou samozřejmostí třídí odpad. Lidé proto zcela přirozeně očekávají, že budou mít stejnou příležitost k třídění odpadu i v práci a na všech dalších místech, kde se pohybují. Stále více zákazníků si navíc společnost, jejichž služby využívá, vybírá i podle jejího postoje k ekologickým otázkám. Zejména v zahraničí panuje už několik let velký zájem o restaurace, které vaří z lokálních biosurovin, či o hotely, ve kterých se k úklidu používají ekologické čisticí prostředky. A tento trend samozřejmě postupně proniká i k nám. 

Buďte pokrokoví a dejte najevo kladný postoj své firmy k ekologii například tím, že instalujete na viditelných místech dostatečný počet odpadkových košů na tříděný odpad. Zatímco v kanceláři pro několik zaměstnanců si snadno vystačíte s menšími modely, v prostorech, kde se pohybuje velké množství vašich pracovníků či zákazníků, výborně poslouží velkoobjemové stabilní stojany na libovolně velké odpadkové pytle. Díky barevně rozlišeným víkům i pytlům na odpadky s nimi třídění hravě zvládne opravdu každý.

Zero waste aneb život bez obalu

Díky dostupnosti barevných kontejnerů je pro většinu z nás třídění odpadu snadné. Novou výzvou je však chovat se tak, abychom téměř žádný odpad neprodukovali. I během jeho zpracování se totiž spotřebovává velké množství energie, vody a dalších surovin. Firmy, které nabízejí zákazníkům ekologické balení nebo jim zboží prodávají úplně bez obalu, se dnes těší rostoucí oblibě. Inspirujte se u nich a zamyslete se nad tím, jak byste i vy mohli nahradit obaly, které nejčastěji používáte, ekologicky přijatelnější variantou.

Recyklujte a upcyklujte

Dalším důležitým aspektem šetrného chování je využívání věcí, které už máte doma či na pracovišti, dokud nedoslouží. Hojně skloňovaným pojmem je i upcyklace neboli přeměna starých, nepotřebných materiálů, na kvalitnější výrobky. 

K modernímu trendu upcyklace můžete přispět i vy. Pokud se vám stane, že se plastové víko vašeho koše na tříděný odpad rozbije, nemusíte nutně vyhodit celý stojan. Stačí si u nás podle konkrétního typu koše vybrat nové víko, kterým jednoduše nahradíte to rozbité. Nepřímo se tak budete podílet na upcyklaci a uděláte dobrý skutek pro naši planetu i pro svou peněženku.

Recyklace a upcyklaceMíň věcí – víc zážitků

Jedním za základních pilířů ekologického chování je i vyhýbání se nadměrné spotřebě, jako je například bezmyšlenkovité nakupování nového oblečení nebo hraček, o které vaši potomci v obchodech žadoní. Veďte i své děti odmalička k tomu, že mnohem důležitější než materiální hodnoty, jsou společné zážitky – a klidně jim nějaký speciální zážitek nadělte i k Vánocům nebo k narozeninám. Vyzkoušejte nehmotnými dárky obdarovat i své zaměstnance či obchodní partnery a uvidíte, že budou příjemně překvapeni. 

Udělejte první krok ještě dnes

Radikální snaha o změnu životního stylu často vede jen ke stresu a vyčerpání. Začněte raději menšími kroky a nenáročnými návyky, které si postupně osvojíte vy a pak i lidé ve vašem okolí. Pořízení dostatečného množství přehledných nádob na tříděný odpad může být přesně takovým snadno proveditelným prvním krokem, kterým se vydáte na cestu k ekologičtějšímu způsobu života.

Napište nám
Kontakt

FRAMART s.r.o.
Družstevní 902
763 62 Tlumačov
IČ 27684326
DIČ CZ27684326

Tel: +420 602779705, 602742922
E: info@ideadomov.cz
Spis. značka: C 51860 vedená u Krajského soudu v Brně.

Možnosti platby

Platební metody

I my si zasloužíme váš LIKE